banner18

banner52

Hesaplamalar yanlış yapıldı: Ne kadar su içmeliyiz?

Bilim dünyasında günde ne kadar su içilmesi gerektiği tartışması devam ediyor. Yeni bir araştırmaya göre, günde sekiz bardak su içmenin vücudun ihtiyaçları açısından fazla olabileceğini tespit etti.

Sağlık 30.11.2022, 10:40
Hesaplamalar yanlış yapıldı: Ne kadar su içmeliyiz?
banner45

İskoçya'da Aberdeen Üniversitesi'nden araştırmacılar günde iki litre su içilmesi tavsiyesinin genellikle ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu söylüyorlar. Bu hafta Science dergisinde yayımlanan araştırma günlük su ihtiyacının bir bölümünün zaten gıdalardan alındığını hesaba katıyor. Bu yüzden bilim insanları günde 1,5 ila 1,8 litre su tüketmenin yeterli olacağı kanısında.

YANLIŞ TAHMİN YAPILDI: YEMEKLER HESABA KATILMADI 

Aberdeen Üniversitesi'nden Prof. John Speakman, BBC'ye yaptığı açıklamada günde iki litre hesaplamasını  küçük bir yanlışlıktan kaynaklandığını söylüyor. Speakman bunu şöyle açıklıyor: "İçmemiz gereken su, sindirmemiz gereken toplam su ile yediklerimizden aldığımız su miktarı arasındaki farktır. İnsanların ne kadar gıda tükettiğini tahmin etmenin yolu, insanlara ne kadar yemek yediklerini sormaktı. İnsanlar ne kadar yemek yediklerini azımsadıkları ve eksik bildirdikleri için tahmin yanlış yapıldı; bu nedenle ihtiyaç duyulan su miktarı da abartıldı" dedi. 

SU DEVRİ KRİTİK 

Ancak yeni araştırma için bilim insanları dünya çapında işbirliğine giderek geniş bir nüfusu kapsama aldılar. Araştırmaya 23 farklı ülkeden, 8 günlük ile 96 yaş arasındaki 5 bin 604 kişi katıldı.  Hızlı su devri yapan insanlar daha fazla su içiyor. Araştırma İskoçya'daki Aberdeen Üniversitesi tarafından yürütüldü.  Kararlı izotop tekniği adı verilen yöntemi kullanan bilim insanları, insanların içtikleri suyun içindeki hidrojen molekülünü kararlı izitopu olan döteryum (ağır hidrojen) ile değiştirdiler. İnsan vücudunda bulunan döteryum tamamen zararsız bir element. Suyun vücutta ne kadar çabuk sindirildiğini bulmak için ekstra döteryumun ne kadar hızlı atıldığını incelediler. Buna göre hızlı su devri yapan insanlar daha fazla su içiyordu.

KİMLER FAZLA SU İÇİYOR? 

Araştırma, sıcak ve nemli ortamlarda ve yüksek rakımlarda yaşayanların yanı sıra sporcular, hamile ve emziren kadınlarında hızlı su devirleri olduğunu buldu. Su devrinde en önemli etkense vücudun yaktığı enerji miktarıydı. En yüksek değerler, günde ortalama 4,2 litre suyla 20-35 yaş arası erkeklerde gözlendi. Bu miktar, yaşla birlikte azalıyordu ve 90'lı yaşlarındaki erkekler için günde ortalama 2,5 litreye iniyordu. 20-40 yaş arası kadınların ortalama devir miktarları 3,3 litre iken; bu rakam 90 yaşında 2,5 litreye düşüyordu.

GÜNLÜK İÇİLMESİ GEREKEN SU MİKTARI 

Prof. Speakman, "Birçok gıda halihazırda su ihtiva ettiğinden sadece yemek yiyerek önemli miktarda su sağlanır.  20'lerindeki bir erkeğin bile 4,2 litre su içmesine gerek yoktur. Bu değerin yüzde 15'ini vücut yüzeyinden yapılan su alışverişi ve metabolizmadan üretilen su oluşturuyor. Gereken günlük su tüketimi miktarı ise 3,6 litredir. Birçok gıda halihazırda su ihtiva ettiğinden sadece yemek yiyerek önemli miktarda su sağlanır. Bu çalışma, hepimizin sekiz bardak su içmesi gerektiğine dair ortak önerinin çoğu durumda çoğu insan için muhtemelen çok yüksek olduğunu ve su alımı için 'herkese uyan tek bir reçete'nin bu verilerle desteklenmediğini gösteriyor" dedi. 


YARIM LİTRE GEREKENDEN FAZLA 

Prof. Speakman, konulmasına şöyle devam etti: "40 milyon insan her gün ihtiyaçlarından ortalama yarım litre daha fazla su içerse bu, tedarik etmemiz gereken ek 20 milyon litre suyu gereksiz yere içip idrara dönüştüğünüz anlamına gelir. Bunu yapmanın bir bedeli var."

Kaynak: BBC Türkçe

banner39
Yorumlar (0)
banner50
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51