banner18

banner53

'Normalleşme için adım attık' Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sisi açıklaması

Mısırlı mevkidaşı Sisi'yle yaptığı görüşmeye ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, atılan adımla sürecin başladığını söyledi. Erdoğan ayrıca üst düzey görüşmeler yapılacağının da mesajını verdi.

POLİTİKA 21.11.2022, 13:16
'Normalleşme için adım attık' Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sisi açıklaması
banner24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kupası'nın açılış törenine katılmak için Katar'a gitti.

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin fotoğraf karesini konuşurken Katar'dan dönüşte gazeteciler, Erdoğan'a herkesin merak ettiği soruyu sordu. 

SORU: Tüm Türkiye şu an Sisi ile görüştüğünüz fotoğraf karesini konuşuyor. Gerçekten çok merak ediliyor, ne konuşuldu, bir süreç mi başladı? Daha önce bu konuya ilişkin açıklamalarınız olmuştu “normalleşme adımları atılabilir” diye. Dünya Kupası’nın önüne geçti bu kare. Ne söylersiniz buna ilişkin?

Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim.

8 YIL SONRA NORMALLEŞME SÜRECİ

Öte yandan Ankara-Kahire hattında ipler, 2013 yılında dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbe ile devrilmesinin ardından kopma noktasına gelmişti. Türkiye-Mısır ilişkileri maslahatgüzar seviyesine düşürülmüştü. 8 yıl sonra normalleşme sürecine girildi.

Kaynak: TGRTHABER
banner49
Yorumlar (0)
banner50
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09