banner18

banner53

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sözleşmeli personellere müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yüz binlerce sözleşmeli memurun beklediği müjdeyi verdi. Kamudaki sözleşmeli personellerle ilgili düzenleme yapılacağını belirten Erdoğan, kadro için 3 yıl şartı aranacağını, 1 yıl 'aday memurluk'tan sonra kadro imkanı tanınacağını açıkladı.

POLİTİKA 29.11.2022, 08:37
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sözleşmeli personellere müjde
banner24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı 3 saat 50 dakika sürdü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündemdeki sıcaklığını koruyan 'kamudaki sözleşmeli personeller'le ilgili aldıkları kararı duyurdu.

Erdoğan kararı, "Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi hususunu değerlendirdik. Sözleşmeliden kadroya geçiş 3+1 yıl gibi bir süreç sonunda gerçekleşecek. Kamudaki sözleşmeli personel 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir" sözleriyle duyurdu. 

"STATÜYÜ YENİDEN BELİRLEDİK"

Erdoğan toplantıda, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunu değerlendirme kapsamında aldıklarını aktarırken, "Kamu çalışanları için yapılan 6. toplu sözleşmede maaş artışlarının yanısıra kadrolara ilişkin de önemli kararlar alınmıştı. Bunlardan biri uzun yıllardır beklenen memurların ek gösterge artışı meselesini daha önce çözüme kavuşturmuştuk. Bugünkü Kabine toplantımızda da hazırlıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca yürütülen kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi hususunu değerlendirdik" dedi. 

'3+1' ŞARTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamudaki sözleşmeli personellerin kadroya geçiçi ile ilgili, "657 sayılı devlet memurları kanununda mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Mahalli idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacaktır. Ayrıca 1 yılda aday memurluk süresi olacaktır. Dolayısıyla sözleşmeliden kadroya geçiş 3+1 yıllık bir süre sonunda gerçekleşecektir. Hali hazırda 3 yılı dolmuş olan sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edeceklerdir" dedi. 

"KAMUDAKİ 520 BİN SÖZLEŞMELİ PERSONELDEN 424 BİNİ İSTEĞE BAĞLI OLARAK KADROYA GEÇEBİLİRYOR"

Kamu personellerinin kadroya geçişi için verileri açıklayan Erdoğan, "Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi ise süreleri de dolmuş olacağı için doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecektir. Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor. Kadro kapsamı dışında kalanlar sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli akademik personel, sözleşmeli Kit personeli, sözleşmeli sanatçı, sözleşmeli Meclis danışmanı, sözleşmeli sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanlarıdır. Sözleşmeliden kadroya geçmek istemeyen personelin hakları görev süreleri sona erene kadar şahsa bağlı şekilde devam edecek sonra kadroları kendiliğinden ilga olacaktır. Kadroya geçen personel kurumlar arası nakil hakkına 4 yıllık sürecin ardından kavuşacaktır. Mahalli idarelerdeki sözleşmelilerden kadroya geçenler sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilecektir. Böylece kamu çalışanlarının önemli bir sorununu daha çözerek sözleşmeli kadrolu statüsünü daha adil ve sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu konudaki hukuki düzenlemenin en kısa sürede Meclise sunularak hayata geçmesini sağlayacağız. Yaptığımız bu önemli kamu personel reformunun kadroya geçme hakkı elde eden 424 bin sözleşmelimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. 

Kaynak: TGRTHABER
banner51
Yorumlar (0)
banner50
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45