banner18

banner52

Vefat edenler için nasıl dua edilir?

Geçmişlerimize nasıl dua edilir? Bütün geçmişlerimiz için dua.

İNANÇ 21.11.2022, 08:26
Vefat edenler için nasıl dua edilir?
banner40

İbn-i Abbâs radıyallâhu anh anlatıyor:

“Rasûlullah sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz, geceleyin bir kabre girdiler. Kendisine bir kandil yakılmıştı. Uzanmış vaziyetteki cenâzeyi kıble cihetinden aldılar ve ona:

«Muhakkak ki sen çok duâ eden ve çok Kur’ân okuyan bir kimseydin. Allah sana rahmetini bol kılsın!» diye duâ ettiler. Sonra da üzerine dört tekbir getirdiler.” (Tirmizî, Cenâiz, 62/1057)

GEÇMİŞLERİMİZE DUA

Cenâb-ı Hak da mü’minlerin, geçmişleri için şöyle duâ ettiklerini haber vermektedir:

“…Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş îmanlı kardeş­lerimizi bağışla; kalplerimizde, îmân edenlere karşı hiçbir kin bırak­ma! Rabbimiz! Şüphesiz ki Sen, çok şefkatli ve çok merhametlisin.” (el-Haşr, 10)

Vefât eden kimselerin geride kalanlardan bekledikleri en mühim şeylerden biri de kendileri için “istiğfar” edilmesidir. Nitekim Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem, bir cenâze defnedildiğinde, kabirdeki sorgu-suâlinin kolay olması arzusuyla meyyit için istiğfar edilmesini tavsiye buyurmuşlardır.[1]

Yine Allah Rasûlü sallâllâhu aleyhi ve sellem Bakî Kabristanı’ndaki ashâbını ve Uhud şehidlerini sık sık ziyaret ederlerdi. Hazret-i Âişe Vâlidemiz’in ifâdesine göre; Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem kendisinin yanında kaldığı her gecenin son kısmında Bakî Kabristanı’na gider, oradakilere selâm verip duâ ederdi.[2]

Hattâ bir gece Cebrâil aleyhisselâm Peygamber Efendimiz’e gelmiş ve;

“Rabbin Bakî ehline gidip onlar için istiğfar etmeni emrediyor!” buyurmuştur. Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem de hemen bu emre uyarak Cennetü’l-Bakî’yi ziyaret etmiştir. (Müslim, Cenâiz, 103)

Dipnotlar:

[1] Hadîs-i şerîfin tam metni için bkz. sf. 123. [2] Bkz. Müslim, Cenâiz, 102.

Kaynak: İSLAMVEİHSAN.COM
banner49
Yorumlar (0)
banner50
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10