banner18

banner53

Şehit öğretmen Ayşenur Alkan Facianın önüne geçmiş

Terör örgütü PKK/YPG'nin Gaziantep'in Karkamış ilçesine yönelik saldırıda hayatını kaybeden Sınıf Öğretmeni Ayşenur Alkan'ın, öğrencileri sığınağa yönlendirerek büyük bir faciayı önlediği ortaya çıktı. Ayşenur öğretmenin, öğrencileri sığınağa yerleştirdikten sonra dışarıda birilerinin kalıp kalmadığına bakmak için çıktığında roketten saçılan şarapnel parçaları nedeniyle hayatını kaybettiği öğrenildi.

GÜNCEL 22.11.2022, 14:45
Şehit öğretmen Ayşenur Alkan Facianın önüne geçmiş
banner44

Terör örgütü PKK/YPG'nin Gaziantep'in Karkamış ilçesine yönelik havan toplu saldırısında 5 yaşındaki Hasan Karakaş ve Kocatepe İlkokul'unda görev yapan öğretmen Ayşenur Alkan (22) hayatını kaybetti; beş aylık hamile Büşra Karataş ise entübe halde yaşam savaşı veriyor...

Bugün cenaze töreni düzenlenen sınıf öğretmeni Ayşenur Alkan'ın, alçak saldırıda öğrencileri sığınağa yönlendirerek büyük bir faciayı önlediği ortaya çıktı.

KONTROL EDERKEN HAYATINI KAYBETTİ

Ayşenur öğretmenin, roketlerin düşmeye başlamasıyla birlikte Kocatepe İlkokulu'nda bulunan ve sınıflardaki öğrencileri sığınağa götürdüğü öğrenildi. Ardından dışarıda kimsenin kalıp kalmadığına bakmak için dışarı çıkan ve okulun koridorlarını kontrol eden Alkan'ın öğretmenler odasına baktığı esnada okul bahçesine düşen roketten saçılan şarapnel parçaları ile hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

'TATİLİN SON GÜNÜ SABAHA KADAR UYUMAMIŞ'

Şehit öğretmenin yakınlarından Fatih Cankesen, Şehit Öğretmen Ayşenur Alkan'ın evinde geçirdiği son gününü anlattı. Şehit Öğretmen Alkan'ın son gününde sabaha kadar uyumadığını belirten Fatih Cankesen, "Şehidimiz bir hafta aranın ardından öğrencileri ile kavuşacağı için gece sabaha kadar uyumamış. Buruk ve hüzünlü bir şekilde evden ayrılmış. Olay anında çocukları sığına yönlendirmiş. Dışarıda kalan var mı diye sığınaktan çıktığı anda şehit olmuş, isabet eden şarapnel parçası ile şehit olmuş. Çocukları kontrole çıkmış, çıktığı anda şehit olmuş. Küçüklüğünden beri kendisini tanıyorum. Çok iyi bir kızdı" dedi.

KPSS'YE HAZIRLANIYORDU

Cankesen, Alkan'ın memur olabilmek için KPSS'ye hazırlandığını, hem sınav masraflarını karşılayabilmek hem de ailesine katkı sunabilmek amacıyla sözleşmeli öğretmenlik yaptığını belirterek, "Memur olabilmek için sözleşmeli öğretmenlik yapıyordu. KPSS'ye hazırlanıyordu. Dar gelirli bir ailenin kızı olduğu için sözleşmeli olarak çalışıyordu" ifadelerini kullandı.

Acılı anne Hayriye Alkan ise kızının herkese yardım ettiğini, daha fazla yardım edebilmek için atanmayı beklediğini kaydetti. Kızının 3 ay önce sözleşmeli olarak öğretmenlik yapmaya başladığını anlatan anne Alkan, "Ciğerimiz yanıyor. Mahvolduk. Benim yavrumun kimseye zararı yoktu. Bir tek kızım vardı. Nasıl dayanacağım bilmiyorum. Hayalleri vardı. Para kazanayım, durumu olmayanlara yardım edeyim diyordu. Atanırsam daha yüksek alırım, daha fazlasına yardım ederim derken atanmayı bekliyordu. 3 aydır ücretli çalışıyordu. Allah onları kahretsin" dedi.

"YOKLUK İÇİNDE BÜYÜTTÜM KIZIMI"

Sınıf öğretmeni Ayşenur Alkan'ın babası Mustafa Alkan, kızının öğrencileri aşağıya indirdiği sırada hayatını kaybettiğini açıkladı. Gözü yaşlı annesi Hayriye Alkan ise, yoklukla, zorluklarla yetiştirdiği kızının hayallerini anlattı:

"Kızımın hayalleri vardı. Çalışıp kazanıp, yoksullara yardım etmeyi çok istiyordu. Başka bir isteği, muradı yoktu. Kızım iyi niyetliydi, kalbi güzeldi. Ne diyeceğimi bilemiyorum, kalbi temiz bir insandı. Hayatını kaybederken, anne mi dedi, baba mı dedi, bağırıp çağırdı mı bilemiyorum. Canı çok mu yandı bilmiyorum.

Ben çocuğumu yoksullukla büyüttüm, okuttum. Ne zorluklarla okudu. Adıyaman Üniversitesinin öğrencisiydi. Yokluklara rağmen okudu, her şeyi idare ederdi. Bugünlere zorluklarla geldi, sonu da böyle oldu."

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
banner49
Yorumlar (0)
banner57
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10