banner18

banner53

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Pençe Kılıç' operasyonunu değerlendirdi, ‘kara harekatı’ sinyali verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde düzenlenen Pençe Kılıç operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, “Bir gece ansızın gelebiliriz” derken bunu boşuna söylemediği ifade etti ve “Sadece hava harekatı değil, Kara Kuvvetlerinin de buna katılması gerekir” diyerek ‘kara harekatının’ sinyalini verdi. Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile istişarelerin devam ettiğini belirten Erdoğan, gereken adımları atacaklarını sözlerine ekledi. 

GÜNCEL 21.11.2022, 14:21 21.11.2022, 14:27
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Pençe Kılıç' operasyonunu değerlendirdi, ‘kara harekatı’ sinyali verdi
banner46

İstiklal Caddesi’nde hain terör saldırısında 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 81 vatandaşımız ise yaralandı. Alçak saldırının yankıları hala sürerken terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik kahraman Mehmetçik ‘Pençe Kılıç’ adı verilen hava harekatı düzenledi. Operasyonda birçok terör hedefi imha edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu operasyona ilişkin Katar dönüşü gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan operasyonda terör örgütünün birçok noktada  saldırı girişiminde olduğunu ve bundan dolayı böyle bir harekata imza attıklarını ifade etti. “Bir gece ansızın geliriz’ sözlerini boşuna söylemediklerini belirten Erdoğan, kara harekatı için sinyalini verdi.

KATAR'A DÜNYA KUPASI TEBRİĞİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar dönüşü gazetecilere yaptığı değerlendirmede öne çıkanlar;

Katar Emiri Şeyh Temim’in davetine icabetle gerçekleştirdiğimiz Doha ziyaretimizi tamamladık. Şahsıma ve heyetime gösterdikleri ev sahipliği için Katar Emiri Şeyh Temim başta olmak üzere Katarlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. 2022 FIFA Dünya Kupası açılış törenini başarıyla düzenleyen  Katar’ı tebrik ediyor, yaklaşık bir ay sürecek turnuvaya katılan tüm takımlara muvaffakiyetler diliyorum. Turnuvanın sportmenlik ruhuna uygun şekilde huzur ve güvenlik içerisinde tamamlanmasını temenni ediyorum. 1 milyondan fazla kişinin katılmasının beklendiği bu uluslararası spor etkinliği, İslam coğrafyasında düzenlenen ilk Dünya Kupası olması hasebiyle ayrı bir önem taşıyor. Stratejik ortağımız Katar’la ilişkilerimiz mükemmel seyrediyor. Malumunuz, Meclisimizde kabul edilen tezkere çerçevesinde TCG Burgazada korvetimiz Katar karasularında görev yapıyor. Aynı şekilde Silahlı Kuvvetlerimizden çeşitli timler Kupa Kalkanı Harekâtı kapsamında Katar’da konuşlanmış durumdalar. Ayrıca çoğunluğu Çevik Kuvvet olmak üzere 2 bin 242 Emniyet Genel Müdürlüğü personelimiz de mesailerine Katar’da devam ediyor. Ziyaret ve tören vesilesiyle, Katar’da görevlendirilen bu personelimizin mesailerini başarıyla yerine getirdiklerini de görmüş olduk. Burada ülkemizi ve milletimizi temsilen görev yapan tüm güvenlik görevlilerimiz bizler için gurur kaynağıdır. Kendileriyle ne kadar iftihar etsek azdır. Açılış törenine katılan devlet başkanları ve üst düzey yetkililerle de bu vesileyle bir araya geldik. Dünya Kupasının bölgemize ve tüm insanlığa örnek teşkil etmesini, hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Fairplay ruhunun hâkim olduğu, kardeşlik ve dostluk mesajlarının verildiği, gençlere umut ve güven telkin eden bir etkinlik olarak tarihe geçmesini diliyorum

PENÇE KILIÇ OPERASYONU HAREKATI

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; her şeyden önce Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki bu  operasyon böyle rastgele -acaba kim ne der, nasıl olur diye- düşünülerek yapılmış bir harekât değil. Daha önce de söylediğimiz gibi, eğer ülkemize, topraklarımıza birileri rahatsızlık veriyorsa bunlara biz bedelini ödetiriz. Nitekim şu anda da birçok  saldırı  planlaması içinde olan veya bu tür saldırıları gerçekleştiren, tehdit oluşturan terör örgütleri var güneyimizde. Bu Irak tarafında da var, Suriye tarafında da var. Her zaman söylediğim gibi, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ derken bunu tabii boşu boşuna söylemedik. Zira beklenen, tasarlanan, planlanan saat geldiği anda da bu adımlar atıldı. Nitekim dün gece yapılan  operasyon da bunun tam bir tecellisiydi. Çünkü bu terör örgütlerinin zararsız hale getirilmesi, yok edilmesi bizim şu anda güvenlik güçlerimizin başlı başına, olmazsa olmaz bir görevidir. Bunun sadece bir  hava  harekatıyla sınırlı kalması da söz konusu değil. Burada ne kadarlık bir güç Kara Kuvvetlerinden de buna katılması gerekir; bunu da zaten ilgili birimlerimiz, Savunma Bakanlığımız, Genelkurmayımız birlikte kararını verirler; istişaremizi yaparız, ondan sonra da adımlarımızı buna göre atarız. Zaten burada varlık gösteren ülkelerle de biz diplomatik ilişkilerimizi yaparak adımlarımızı ona göre attık ve atıyoruz. 

TERÖR ÖRGÜTÜNE OPERASYONLAR DEVAM EDECEK!

Her zaman zaten o bölge hedefler arasında yer almıştır ve atılan adım da zaten buna göre atılmıştır. Nitekim bu defa da yine aynı şekilde bu hedefte iki önemli bölge vardı. Bunun bir tanesi Irak’ın kuzeyi, bir diğeri de Suriye’nin kuzeyi olan bölgelerdi. Bu bölgelere yönelik adımlarımızı attık ve atmaya da buna devam edeceğiz. Ruslarla da 2019’da Soçi’de yapılan bir anlaşmamız var. Onların bölgedeki teröristleri temizleme sorumlulukları vardı. Maalesef birçok kez kendilerine tekrar tekrar hatırlatmamıza rağmen bunu yapmadılar, yapamıyorlar. Biz de bunlara karşı sessiz kalmayacağımızı, herhangi bir şekilde kendileri yapamadığı takdirde oradaki teröristlere karşı adım atacağımızı söyledik. Dün de bu çerçevede Kobani’de yuvalanan teröristlere karşı 12 hedefi vurmak suretiyle orada etkisiz hale getirdik. Burada herhangi bir tahdit yok. Bu harekâtın sürekliliği söz konusu. Karadan ve havadan gereken neyse yaptık. Bundan sonra da yapacağız.

Kaynak: TGRTHABER
banner49
Yorumlar (0)
banner56
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10