banner18

banner22

İstanbul'un haritası çıkarıldı: İşte depremde en tehlikeli semtler

Korkutan Düzce depremi, olası İstanbul depremi için tedbirlerin hızlandırılması gerektiğini yeniden hatırlattı. Kentsel Risk Yönetimi Uzmanı Mimar Şevki Çatladı, İstanbul'un bina yaşı haritasını ve olası depremde hangi semtlerin risk altında olduğunu değerlendirdi. İşte ilçe ilçe İstanbul risk haritası...

GENEL 25.11.2022, 10:17
İstanbul'un haritası çıkarıldı: İşte depremde en tehlikeli semtler
banner44

Depremi yaşamak felaketken çoğu kez ihmallerle birleştiği zaman daha büyük yıkımlara yol açıyor. Türkiye de şiddetli depremleri içinde barındıran bir deprem ülkesi halinde... Türkiye'nin içinde bulundurduğu 3 büyük fay hattından biri de İstanbul bölgesinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı. Bu fay hattı üzerinde ve Marmara Bölgesi'nde en az 7.2 büyüklüğünde beklenen deprem ise milyonlarca kişinin korkulu rüyası durumunda.

Kritik deprem yorumlarıyla dikkat çeken Kentsel Risk Yönetimi Uzmanı Mimar Şevki Çatladı ise, dikkatleri yeniden olası İstanbul depremine çekti. Çünkü İstanbul'un bazı ilçelerinde sıfır binaların oranı sadece yüzde 3 civarında. Çatladı, İstanbul'un bina yaşı haritasını ve olası depremde hangi semtlerin risk altında olduğunu tek tek değerlendirdi. 

İŞTE İSTANBUL'UN BİNA YAŞI HARİTASI

Yapılan bir araştırmaya göre Sultanbeyli'de sıfır binaların oranı yüzde 45. 

30 yaş üzeri binaların oranı ise yüzde 1'i bile bulmuyor.

Arnavutköy'deki yerleşimin de yarıya yakınını yeni yapılar oluşturuyor. Arnavutköy'de sıfır bina oranı yüzde 43.

30 yaş üstü bina oranı ise yüzde 0,1. 

Beylikdüzü ve Çekmeköy'de de benzer rakamlar dikkat çekiyor.

Beylikdüzü:  Sıfır Bina Oranı: Yüzde 35 / 30 Yaş Üstü Bina Oranı: Yüzde 0,1

Çekmeköy: Sıfır Bina Oranı: Yüzde 32 / 30 Yaş Üstü Bina Oranı: Yüzde 0,1

Öte yandan İstanbul'un tarihi ilçelerinden Fatih'te binaların sadece yüzde 3'ü yeni inşa edilmiş durumda. 30 yaş üzeri apartmanların oranı ise yüzde 61.

Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli gibi ilçelerde de yeni binaların oranı yüzde 10'u geçmiyor. 30 yaş üzeri binaların oranı yüzde 26 ile 39 aralığında.

Fatih: Sıfır Bina Oranı: Yüzde 3 / 30 Yaş Üstü Bina Oranı: Yüzde 61

Şişli: Sıfır Bina Oranı: Yüzde 5 / 30 Yaş Üstü Bina Oranı: 26

Beşiktaş: Sıfır Bina Oranı: Yüzde 7 / 30 Yaş Sütü Bina Oranı: 37

Beyoğlu: Sıfır Bina Oranı: Yüzde 10 / 30 Yaş Üstü Bina Oranı: 39

Çatladı, haritada koyu olan yerlerin en yaşlı binaların bulunduğu yerler olduğunu belirterek, en yaşlı binaların Fatih, Adalar, Beyoğlu, Şişli ve sahil şeridindeki nüfusun en yoğun olduğu bölgeler olduğunu kaydetti.

Çatladı, bu bölgelerin bina yaşlarının ve nüfus yoğunluğunun da en yüksek olduğu ilçeler olduğunu kaydederek, "Metrekare başına en fazla nüfusun düştüğü bölgeler Bahçelievler, Güngören ve Bayrampaşa" dedi. Çatladı, bu alanların aynı zamanda zemininin kötü olduğu ve konut satış adetlerinin de yüksek bölgeler olduğunu belirterek, öncelikli müdahale edilmesi gereken yerlerin de bu ilçeler olduğunu söyledi.

Depreme karşı kentsel dönüşüm kapsamında yeni yerleşim planlarının ve rezerv alanların oluşturulması gerektiğini vurgulayan Çatladı, şehir merkezinde riskli bölgelerdeki nüfusu rezerv alanlara taşıyıp buradaki gayrimenkullerin dönüşümünün hızlı bir şekilde tamamlanmasının hayati derecede önemli olduğunun altını çizdi.

Kentsel dönüşüm konusunda da önerilerini sıralayan Çatladı, "Finansal anlamda teşvikler, destekler hatta buradaki gayrimenkulleri bir fon altında toplayarak ve kentsel dönüşüm fonu oluşturarak TOKİ'nin rezerv alanlarda konut yaparken şehir içindeki gayrimenkullerin takasını da mümkün kılabileceği pek çok model oluşturabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: NTV.COM.TR
banner49
Yorumlar (0)
banner59
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09