banner18

banner54

Sahte doktor skandalı: Ameliyata girdi dikiş attı...

Çerkezköy'de 1 yıldır kendini pretisyen hekim olarak tanıtan, hatta hastalara dikiş dahi yapan Ayşe Özkiraz'ın lise mezunu sahte doktor olduğu ortaya çıktı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Özkiraz'ın tam sayfa ifadesine ulaşıldı.

ASAYİŞ 27.11.2022, 10:26
Sahte doktor skandalı: Ameliyata girdi dikiş attı...
banner41

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde 1 yıldır kendini pratisyen hekim olarak tanıyan Ayşe Özkiraz, meslektaşlarına eylül kökenli Tıpta Uzmanlık Sınavı'ndan (TUS) 81 puan aldığını ve çocuk doktoru olduğunu söyledi. Çocuk doktoru olarak kaşeler bastıran A. Ö.'nün durumunda şüphelenen doktorlar, kendisine tıpla ilgili sorular yöneltti. A. Ö.'nün sorularına cevap verememesi üzerine şüpheli durum, hastane yönetimine ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilince gerçek ortaya çıktı. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan genç kadının ameliyat masasında fotoğraf ortaya çıktı. Sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın ifadeleri ise, 'bu kadar olmaz' dedi. 

Sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın ifadesinde, “Ortaokulu Çerkezköy 75. Yıl Ortaokulunda okudu. Liseyi Veliköy Meslek Lisesinde okudum ve 2021 yılında mezun oldum. Ben lisede öğrenciyken ailem tıp fakültesinde okumaya ihtiyacım var. Bana güvenip yüksek puan alacağımı düşünüyorlardı. Liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavlarına gir. Ancak başarısız oldukları için tercih edemedim. Ailemin hastalarına sarsmamak için evde sorun olmasın diye anneme, üvey babama ve üvey kardeşlerime Çapa Tıp Fakültesini kazandığımı söyledim. Ailem sınav sonuç belgesini İnceleme istediğinde de gerçek sınav sonuç belgesim telefon üzerinde oynama yaparak sahte bir sonuç sınav belgesi hazırlayıp aileme gösterdim" söylendi. 

Özkiraz yaşadığı süre ile ilgili, "Bundan sonra tek çıkışı İstanbul'a gitti. Fatih Gazi Özel Kız Öğrenci Yurduna gitti. Burada hem çalışanları hem de çalışanlar kalıyordu. Kadın çalışanı tıp fakültesi öğrencileri olarak temsilim.Benden bir takım resmi belgeleri istediler.İstenilen belgelerden öğrenci belgesini daha sonra getireceğimi söyledim.Sonraki süreçte de sürekli olarak götürmem söyleyerek bu kişileri oyaladım. 

Yurt masrafları için de ailemle görüştüm. Ailem zaten bu fakülteyi öğrendiğimi düşündüğüm için bana para gönderiyordu. Yurda yerleştim soy adını bildiğim S. ve A. isimli Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bölgelerinde olan telefon numaraları el konulan telefonda kayıtlı bulunan kişilerle birlikte kalmaya başladı. Bu dosyaları Çapa Tıp Fakültesinde öğrenci olarak kaydettim. Bu süreçte Çapa Tıp Fakültesinin bahçesine ara ara gitti. Burada öğrencilerle tanıştım. Kişilerin ismi Hatice idi. Diğerlerini toplama. Bu kişilerle hiçbir zaman samimi olmadım. Bende numara yok. Hiçbir şekilde derse girmedim. 

"ÖĞRENCİ KİMLİK KARTI BASTIRDIM"

Okula girebilmek için İstanbul ili Eminönü semtinde ismini hatırlamadığım bir pasajda öğrenci kimlik kartı bastırdım. Bu kartların üzerine Ayşem Özkiraz yazdırdım. Aramada ele geçen kartlar bu öğrenci kartlarıdır. Okula girerken bu öğrenci kartlarını gösterip giriyordum. Bu sebeple şüphe duyulmuyordu. Okula gitmediğim zamanlarda da İstanbul'da part time farklı yerlerde çalıştım. Ayrıca aynı yerde Ankara Şehir Hastanesi, Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi personel kimlik kartlarını da bastırdım. Ancak bunları hiçbir yerde göstermedim. Plaketleri de Instagram'dan bir sayfa ile görüşerek yaptırdım” ifadelerini kullandı.

"ACİLDE MUAYENELERİ İZLEDİM"

Sahte doktor ifadesinin devamında, “Yurtta kaldığım dönemde Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin yemekhanesine yurtta kalan öğrencilerle birlikte yemek yemeye gidiyorduk. Kaldığımız yurda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi daha yakındı, ben çevremdekilere Çapa Tip Fakültesi öğrencisi olduğumu söylediğim için onların kartları üzerinden yemek alıyordum. Parasını onlara gönderiyordum. Hatta A.Ö. isimli Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi kendi yemek kartını kullanmadığı için bana vermişti. Bir süre de onun kartıyla yemek yedim.

Ayrıca Instagram üzerinden S.U. ve F.G. isimli Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde hemşire ve personel olan şahıslarla tanıştım. Bunlara kendimi doktor olarak tanıttım. Bunlarla zamanla arkadaş olduk. Zaman zaman İstanbul’dan Çerkezköy'e geliyordum. 2021 yılının Kasım ayı içerisinde annem hastalandı. Çerkezköy Devlet Hastanesine getirdik. Burada N.Ö. isimli acil hekimine kendimi doktor olarak tanıttım. Annemi muayene ettirdim. Sonra da birkaç kez daha Çerkezköy Devlet Hastanesi acil bölümüne geldim. Acilde durup vakit geçirmek istediğimi söyledim. F.Ç. isimli doktor bana izin verdi. Onun izniyle hastanede vakit geçirdim. Burada bulunduğum zaman zarfında doktor koltuğuna oturduğum olmuştur. Boynuma stetoskop da takmıştım. Bu stetoskopu medikalciden almıştım. Acilde bulunduğum zaman zarfında kesinlikle hasta muayene etmedim, ancak muayeneleri izledim. İfade ettiğim üzere sadece birkaç kez acil bölümüne geldim. 

"SINAV SONUÇ BELGESİNİ TELEFONDA OYNAYARAK YAPTIM"

2021 yılı eğitim dönemi bittikten sonra 2022 yılı Haziran ayı içerisinde Çerkezköy'e ailemin yanına geldim. Geldikten sonra Çocuk Cerrahı olmak istediğim için tek başıma hiç kimseyi referans göstermeden Çerkezköy Devlet Hastanesinde Dr. M.K.’nin odasına gittim. Sekreteri ile görüşüp kendimi tıp fakültesinden mezun doktor olarak tanıtıp doktor M.K. ile görüşmek istediğimi söyledim. Sekreterinin ismi T.A. Bir süre sonra Dr. M.K. beni kabul etti. Görüştük. Kendimi Çapa Tıp Fakültesi mezunu doktor olarak tanıttım. Ayrıca TUS sınavında 81 puan aldığımı söyleyip TUS sınav sonuç belgesi gösterdim. Bu belgeyi daha önce yaptığım gibi Instagram üzerinden görmüş olduğum B.O. ismine hazırlanmış belge üzerinde telefonda oynama yaparak oluşturmuştum. 

"AMELİYATTAN SONRA HASTALARA DİKİŞ YAPTIM"

Çocuk Cerrahisi bölümüne ilgi duyduğumu, yanında vakit geçirmek istediğimi söyledim. Annemin öğretmen babamın ise gıda mühendisi olduğunu, Ankara'da yaşadıklarını söyledim. Daha sonra Doktor M.K. bana yanına gidip gelebileceğimi söyledi. Bu şekilde Çocuk Cerrahisi bölümüne gidip gelmeye başladım. Burada muayenelere katıldım. Doktor M.K. kurmuş olduğum ilişkiye istinaden Çerkezköy Devlet Hastanesindeki tüm cerrahi branşların doktorlarıyla iletişim kurdum, muhabbet ettim. Birçok kez ameliyatlara izleyici olarak katıldım. Doktor M.K.’nin hastalarını ameliyattan sonra yapılan dikiş işlemini bizzat kendim yaptım. Bunları yaptığımdan Dr. M.K.’nin haberi vardı. Kendisi bana müsaade etti. Hatta benim kolumdan tutup beni ittirip 'Çocuğum diksin' diyordu. Sadece Dr. M.K.’nin ameliyatlarına katılmadım. Diğer cerrahların da ameliyatlarına katıldım. Ancak bu diğer doktorların  ameliyatlarında herhangi bir tıbbi işlem yapmadım. Sadece gözlemci oldum. Bu ameliyatlara hep doktorların rızasıyla girdim. Hastanede beni herkes sevmişti. 

Hemşireler, genel cerrahla sürekli görüştüm. Burada bulunduğum zaman zarfında zaman zaman önlük, forma giyip, stetoskop takıyordum. Birçok kez muayene ve ameliyata katıldım. Bana göstermiş olduğunuz fotoğraflardaki kişiler Çerkezköy Devlet Hastanesinde farklı bölümlerde çalışan doktor, hemşire ve farklı bölümlerde çalışan personellerdir. Muayenelere gidip geldikçe etrafımdakiler ile ilişkim ilerledi, sekreter T. bana doktor M.’nin odasının anahtarını verdi. Ele geçen kaşeyi ben bastırmadım. 12/11/2022 tarihindesekreter T. beni çağırdı. Hastanede bana gerçek adım, ne iş görevlerini, ailemin nerede yaşadığını sordu. Ben yalan söylediğimi anladıklarını fark ettim. Sonra da Dr. MK ile görüştüm. Onların yalan olduğunu, doktor olmadığını, gerçek ismimin Ayşem değil Ayşe olduğunu, ailemin baskısından korktuğum için böyle bir şey açıklamalarını anlattı. Benim adıma basılan kaşeyi benden aldılar, hastaneden ayrıldım” diye öğrenildi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
banner49
Yorumlar (0)
banner56
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45